PROJEKTOVÉ DNY

Projektová výuka probíhá každý pátek od 10:30 - 12:00 hod. Žáci od 2. třídy si vyberou téma, které je nejvíce oslovilo. Po dobu cca 8 týdnů pak se svým týmem pracují na činnostech, které projekt nabízí. Devátá hodina bude věnována prezentaci výsledků všech týmů. Během práce dbáme na to, aby se děti seznámily s co nejrůznějšími aktivitami, které jdou napříč předměty i činnostmi.

Projektový blok IV. (od 5. 4. 2019) 

 • Borci a Borky z laborky **
 1. Zajímá tě, co se skrývá za dveřmi tajemné komnaty s krycím názvem přírodovědná učebna?
 2. Baví tě práce s moderními technologiemi?
 3. Máš spoustu zvídavých otázek o přírodě?
 4. Máš chuť pořádně prozkoumat, jak funguje lidské tělo?
 5. Chceš si vyzkoušet zajímavé vědecké pokusy nebo sám nějaké vymyslet?

Staň se borcem z laborky!

lektor: Jiří Křiček

 • Zahrad(ničení)

Zahrada se nám pomalu začíná pěkně zelenat, a aby se nám líbila je zapotřebí ji připravit na naše školní dovádění. Těším se na každého, kdo si bude chtít udělat zahradu hezčí, veselejší a útulnější. Dřevo, kladívko, hrábě, rýč budou každý týden našimi pomocníky.

lektor: Milan Tvrdík

 • Vysíláme živě, aneb mediální svět kolem nás

Projekt je zaměřen na mediální vzdělávání. Seznámíme se s výrobou textů, reportáží i grafických spotů. Zjistíme, co vše do mediální oblasti patří a jak ovlivňuje naše vnímání, chápání a proč to dělá. Vyzkoušíme si profesionální práci redaktorů a moderátorů. Výstupem bude televizní zpravodajství, dokument nebo film (video klip, komiks).

 lektor: Jitka Richterová Zikmundová

* zprávy jsou natočeny v plné verzi, bez úprav. Tak, jak si je připravily samy děti.

 • Motyčková partička

Příroda se krásně vybarvuje a zve nás k dalšímu tvořivému projektu. Pokud Tě lákají kouzelné změny v přírodě, rád pozoruješ vývoj rostlin a baví Tě zahradnické práce, pak je tento projekt právě pro Tebe. Naše heslo - Půda, kbelík, kytička, hodí se i motyčka. Prostě skvělá partička!

lektor: Jana Vobecká

 • ABAKU - matematický scrabble **
 1. Hrajete si rádi?
 2. Máte rádi logické hry?
 3. Plníte rádi zajímavé úkoly?
 4. Chcete být součástí skvělé party?

Zjistíme společně, že matematika je zábava a také, že Abaku je nejlepší hra ve Vesmíru :o)

lektor: Jára Bížová

 • S Egypťanem Sinuhetem po Středomoří

Dobrodružný román finského spisovatele Miky Waltariho Egypťan Sinuhet poslouží jako průvodce velkými civilizacemi starověkého Středomoří v Egyptě, Mezopotámii, Palestině nebo na Krétě. Čekají nás pyramidy, mumie, příšery a sem tam nějaký dějepis. 

lektor: Mirek Franc 


Projektový blok III. (od 4. 1. 2019) 

 • Krav Maga - "Kdopak by se vlka bál"
 • Tak jako vlk v pohádce "Jen počkej zajíci" chytal zajíce, tak i na světě mezi námi jsou zlý lidé, kteří se snaží chytit a unést děti. Proto je tento projekt zaměřen na to, nenechat se chytit, zlákat či napadnout a unést. Každá hodina začne pravdivým příběhem, na který navážeme trénink techniky krav magy. V hodinách nebude chybět ani prevence či posilování vlastního těla. A proto....kdopak by se vlka bál...

lektor: Miroslav Fiala, civilní a dětský instruktor Krav Maga IKMF, strážník a koordinátor prevence u MP

 • Roudnické pecky

I v našem městě najdeme stopy velkých světových dějin. A někdy je to síla... 

lektor: Mirek Franc

  • Modelář
  V tomto projektu se budeme věnovat stavbě modelů. Naučíš se postavit model svého domu či pokoje ze špejlí. Slepíme papírový model dle tvého výběru. Navštívíme výstavu modelů. Až získáme všechny potřebné dovednosti, zkusíme postavit funkční auto na solární pohon. 

lektor: Milan Tvrdík

 • Příroda všemi smysly

Příroda je všude kolem nás a nabízí nám nekonečně mnoho rozmanitostí a krás. 

Pokud rád zkoumáš, tvoříš, pozoruješ, pěstuješ i ochutnáváš, pak tento projekt je to pravé právě pro Tebe!

Při našem putování přírodou zapojíme na plné obrátky všechny naše smysly - zrak, sluch, čich, chuť i hmat.

lektor: Jana Vobecká


Projektový blok III. (od 14. 9. 2018)

 • Zábavná věda

Myslíte si, že věda patří jen do laboratoře a vědec vypadá jako zamračený šedivý člověk v bílémplášti? Tak to se pletete! Ukážeme si, že:

 • i věda může být zábavná! 
 • malým vědcem může být každý z vás!
 • věda rozhodně patří i do školy, kuchyně, dětského pokoje anebo do přírody!

Budeme společně tvořit, pozorovat, experimentovat a objevovat zákony přírody.

 • Tajemství světa knih *

Už jste se někdy začetli do knihy a nemohli se odtrhnout? Nebo Vás baví psát vlastní texty? Chtěli byste se dozvědět víc o tom, jak se kniha tvoří? Čtenářský projekt nabídne svým účastníkům rozličné aktivity:

 1. Zjistíme, jak se tvoří kniha, blog, sborník nebo lapbook
 2. Začteme se do knih, které mají v sobě tajemství.
 3. Naučíme se psát vlastní příběh.
 4. Zdokonalíme své čtenářské schopnosti.
 5. Navštívíme knihovnu.

Tento projektový blok je financován z prostředků Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, Šablony I. (MŠMT).

 • Tvořím, tvoříš, tvoříme
Tvoření všeho druhu. S papírem, hlínou, drátky, látkami, prostě s čímkoliv, co podpoří naše kreativní nápady.


 • Divadlo aneb jak se stát hercem

Na Projektu "Divadlo" si budeme zkoušet vše, co souvisí s herectvím, vystupováním a mluvením na jevišti. Děti se budou učit jak správně mluvit, vnímat prostor, pracovat s textem. Zaměříme se i na partnerskou spolupráci na jevišti. Jeden den navštívíme divadlo, abychom se mohly inspirovat od profesionálů. A na závěr nazkoušíme divadelní představení, které pak zahrajeme spolužákům i rodičům.Projektový blok II. (od 5. 1. 2018)

 • EKO škola

Naše planeta poskytuje lidem místo pro život, dává jim jídlo a materiál pro každodenní činnosti. Lidské aktivity jsou často pro přírodu zničující a z některých činností člověka se příroda vzpamatovává i stovky let. Chceme-li zachovat planetu Zemi i pro další generace, naše děti a jejich děti, musíme se k přírodě chovat ohleduplně a laskavě. Která jsou největší rizika pro životní prostředí? Víte, co to je ekologická stopa? Jak může naše škola přispět ke zlepšení stavu přírody?

Naučíme se, jak si zajistit některé potraviny a drogerii do našich domovů bez toho, abychom odpad tvořili. Také budeme sledovat, kolik obalů si běžně přinášíme domů s nákupem.

Jak zvládneme nákup, abychom nepoužívali igelitové pytlíky na jedno použití? Ušijeme si lehký pytlík na ovoce a nakoupíme.

Co uděláme ve škole s nedojedenou svačinou nebo jablkem? Vytvoříme si žížalí kompostér.

Víte, jak správně postavit most? Už jste viděli technické výkresy, podle kterých stavaři staví domy? A co všechno dělá třeba projektant, elektrikář či archeolog?

V projektu Malé technické univerzity (MTU) budou děti pod vedením lektora poznávat, stavět a projektovat. Poznají řadu technických profesí, vysvětlí si, jaká je jejich hlavní úloha a zodpovědnost.

Budou pracovat v malých týmech a těšit se mohou na LEGO DUPLO, které jim bude sloužit jako stavební materiál pro jejich projekty. Do celého týmu hledáme 15 projektantů!

Tento projektový blok je financován z prostředků Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, Šablony I. (MŠMT). 

 • Literární dramaťák *

Děti budou mít možnost seznámit se s různými literárními žánry. Přečteme si netradiční texty a budeme hledat skrytý význam textu (Co chtěl autor daným textem vyjádřit?). Jednotlivé příběhy budeme ztvárňovat herecky i dramaticky a nakonec si napíšeme vlastní komix.

 • Music (vedeno v AJ rodilým mluvčím)

Projektový blok I. (15. 9. - 20. 12. 2017)

 • Kavárna Smart Café 

Tento projekt je připraven v rámci spolupráce s Českou Spořitelnou v Roudnici nad Labem. Dětem umožní aktivně nahlédnout do světa podnikání a peněz. Hlavním cílem je seznámit se s hodnotou peněz, poznat rizika hospodaření a na reálném projektu si uvědomit, jaké to je sám si peníze vydělat. Česká Spořitelna mladým podnikatelům poskytne rady a tipy důležité pro rozjezd vlastního podnikání, včetně základního kapitálu 3.000,- Kč. Ostatní přípravy a plánování, jak vydělat půjčené peníze, už bude na dětech samotných. Součástí je samozřejmě i příprava podnikatelského plánu, sestavení si týmu spolupracovníků a rozplánování jednotlivých projektových aktivit. Jak se dětem celý záměr podaří se můžete přesvědčit 11. prosince 2017, v České Spořitelně, Karlovo náměstí, Roudnice n/L. Zde pro Vás bude otevřena jednodenní kavárna s lahodnou, předvánoční nabídkou nápojů a dalších dobrot.

 • Cesta kolem světa za 80 dní

Projekt je inspirován knihou Julese Verna "Cesta kolem světa za 80 dní". Společně mapujeme cestu hlavního hrdiny Philease Fogga kolem světa, kterou uskutečnil kvůli sázce s kamarády. S dětmi zakreslujeme do mapy trasu, kterou jede či pluje, o každém státu si říkáme důležité a zajímavé informace. Současně si vyprávíme (či pouštíme na TV) o dobrodružstvích, která pan Fogg na cestě zažívá. V hodinách děti dostávají různé úkoly, které se tematicky týkají cesty: vyhledávají vlajky, zajímavosti o státech, sami si zkoušejí vyhledat vlastní cestu dnešními dopravními prostředky na různá místa, mluvíme o posunu času i časových pásmech. V hodinách také procvičujeme angličtinu, protože některé úkoly jsou právě v angličtině. 

 • Deskové a logické hry *

V rámci projektu si zahrajeme různé logické, společenské i postřehové hry jako je RUMIO, SCRABLLE, ACTIVITY, DOBBLE, SÁZKY A DOSTIHY, různé druhy KVARTET i PEXES, PIŠKVORKY apod. Dále nás čekají SMART GAMES a matematická hra ABAKU. Seznámíme se s pravidly těchto her, užijeme si zábavu a ještě se přitom mnohému naučíme. Cílem projektu bude vymyslet vlastní hru nebo uspořádat ve škole turnaj v některé z uvedených či jiných her.

Tento projektový blok je financován z prostředků Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, Šablony I. (MŠMT). 

Cílem tohoto projektu je, ukázat dětem nejrůznější způsoby a možnosti, jak zpracovávat a uchovávat ovoce. Proto zde budeme loupat, krájet, mixovat, sušit, nakládat i vařit. Každou ovocnou svačinku, kterou vyrobíme, také hned ochutnáme :-). V plánu máme přípravu přesnídávky, výrobu marmelády, kandované i sušené ovoce a další pestré nápady. Důležité pro nás je, aby děti získaly vlastní zkušenost, kterou pak mohou dále uplatňovat i mimo školu. Během celého procesu si děti zároveň rozvíjí jemnou motoriku - při krájení, míchání, nalévání do sklenic a další nezbytné schopnosti z každodenního života. Průvodcem v tomto projektu nám je hra KOZEL OVOZEL, kde se dozvídáme hravou zábavnou formou informace.

kavárna Smart Café
kavárna Smart Café
Deskovky
Deskovky
Sušení ovoce
Sušení ovoce

* projekty byly realizovány v rámci projektu Šablony I., které jsou financovány z MŠMT.

** projekty byly realizovány v rámci projektu Šablony II., které jsou financovány z MŠMT.