SUMMERHILL

6 dětí z České republiky stráví jedinečný týden v první demokratické škole Summerhill (UK)

Nejlepší žáci a dva učitelé ze Základní školy SMART, malé soukromé ZŠ v Roudnici nad Labem, se společně s dalšími 3 školami z celého světa koncem května zúčastní speciální akce International School´s Week, kterou pořádá první demokratická a svobodná škola Summerhill School (Leiston, Velká Británie). Tuto příležitost Summerhill nabízí nepravidelně a návštěvu z jiných škol si žáci společně odsouhlasí na školním shromáždění.

"Velmi si ceníme možnosti zažít s dětmi běžný týden na této internátní škole, která se stala světovým pojmem v alternativním vzdělávání. Není pro nás připraven žádný program. V duchu filozofie školy si budeme moci sami vybrat, jakých aktivit se budeme chtít účastnit, co nás bude zajímat, a jak moc se zapojíme do výuky a dalšího programu," říká ředitelka ZŠ Smart, Klára Koubská.

Od svého založení A. S. Neillem v roce 1921, prošly vzdělávacím systémem Summerhillu desítky úspěšných absolventů z řad nejrůznějších profesí, od sociálních pracovníků přes lékaře a politiky. Důležitým principem Summerhillu je rovnost dospělých a dětí, především v oblasti školní samosprávy. Svoboda školy v dětech rozvíjí zodpovědnost a ohleduplnost k celé skupině, namísto upřednostňování vlastních zájmů. Zakladatel A. S. Neill je dodnes považován za osobnost, která zásadním způsobem ovlivnila britský vzdělávací systém.

"Nejvíce se těším, že budeme moci navštívit legendární Assembly. Školní shromáždění, kde si studenti sami svým hlasováním řídí chod školy. I u nás ve škole máme pravidelná shromáždění, a proto jsem zvědavá, jak vše probíhá u nich," říká Anička Hladká, studentka šesté třídy, která se výletu zúčastní.

Film Summerhill (GB) inspirovaný skutečným příběhem první demokratické školy na světě Summerhill.