Čtenářská čajovna pro celou rodinu

01.03.2021

Díky schválenému projektu Vzdělávacího fondu Heureka, můžeme s našimi žáky připravit řadu projektů na podporu čtenářské gramotnosti. Vzhledem k aktuální situaci, nemůžeme bohužel vzdělávací aktivity pořádat s dětmi společně, ve škole. Proto jsme se rozhodli, upravit jejich formu a zkusit je přesunout do online prostředí a zapojit tak nejen naše žáky, ale rovnou celé rodiny.

ČTENÁŘSKÁ ČAJOVNA

Připojte se ke SMART výzvě a uspořádejte si doma čtenářskou čajovnu.

• Vytvořte si příjemnou atmosféru u vás v obýváku a začtěte se do svých knih.
  • Zorganizujte pro svou rodinu / své rodiče příjemný čas s knihou.

Co potřebujete?

• knihu
  • dobrý čaj
  • svíčku
  • dostatek času

Jak na to?

1. Naplánujte si s rodinou čas, který strávíte spolu s knihou.
  2. Připravte pro všechny konvici dobrého čaje a mističku sušenek.
  3. Začtěte se každý do své knihy na určený čas (neméně 20minut).
  4. Dejte si dobrý čaj a sušenku a vyprávějte si o tom, co vás v četbě zaujalo nebo vám připomnělo nějaký společný zážitek (prostředí, situace, jméno postavy).
  5. Sdílejte si, proč jste si knihu vybrali a co vás na ní baví - Je to váš osvědčený autor nebo žánr? Doporučil vám ji kamarád?
  6. Pokračujte ve čtení a povídání tak dlouho, jak se vám to bude líbit.
  7. Vyfoťte nám pár momentek ze své čajovny a pošlete na třídní Padlet!

Varianta pro rodiny s malými dětmi

Každý člen rodiny přečte část z vybrané dětské knihy, o kterém si pak vyprávíte, namalujete obrázek nebo část zdramatizujete.

Aktivita byla podpořena Ústeckou komunitní nadací z prostředků Vzdělávacího fondu HEURÉKA".